среда, 21 марта 2018 г.

Урок № 24
Тема:  Проект «Пташина їдальня».
Мета:вчити планувати, розробляти, реалізувати  проект, брати на себе відповідальність за прийняття рішень та їх виконання, дати уявлення про світ птахів, розкрити залежність життя птахів від поведінки людини;
формувати соціальну компетентність;
 розвивати  позитивно – емоційне ставлення до природи рідного краю, спостерігати  за життям птахів, які залишились зимувати, допомагати птахам взимку;
виховувати любов і бережливе ставлення до птахів.
Тип проекту: пізнавально-дослідницький.
Проблема: зимуючі птахи потребують допомоги людей у холодний період часу, потрібно дізнатися, чим їх можна погодувати.  Допомога птахам взимку
Обладнання: малюнки  птахів, аудіозапис «Звуки  природи» https://www.youtube.com/watch?v=wghf4fiuPWE, мікрофон,  ягоди горобини та дерево,ноутбук, маски птахів
Форма проведення уроку: Урок-подорож. Пташина їдальня
Перебіг
Етапи проекту
І етап - допроектна підготовка

1.Формування проектних груп
2.Формування теми проекту
3.Визначення проблемного завдання
4.Зібрати інформацію про птахів
5.Підготувати ілюстрації різних груп птахів
6.Вибір методів дослідження:
-         робота з книгою;
-         консультативна робота;
-         пошук інформації на Інтернет – сайтах

ІІ етап - дослідницько-захисний
1.Збір даних з використанням науково-художньої літератури
2.Аналіз та обробка отриманих даних
3. Проведення усних консультацій
4.Урок- подорож
5.Виставка малюнків, виготовлення годівничок  для птахів
6.Виготовлення книжки із залученням допомоги батьків.

ІІІ етап – презентація отриманих результатів
Допомога птахам взимку. Вивішування годівничок для птахів.

Перебіг уроку
І. Організація класу. Мотивація  навчальної діяльності.
Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми з вами відправимося у подорож.
-         Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Про це напишіть на ягодах горобини,що лежать у вас на парті, і прикріпіть на наше дерево.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
-         Перш,  ніж вирушити в дорогу,  перевіримо стан погоди.
Давайте передамо прогноз погоди по телебаченню. Хтось із вас буде диктором і розкаже про погоду за ось цим планом.
1. Температура повітря.
2. Стан неба.
3.Опади.
4. Інші явища при роди

2. Хвилинка - цікавинка
А чи знаєте ви, що птахи можуть попереджати про зміни в погоді ?
Є такі прикмети:
Якщо бузьки не вiдлетiли до Покрови — на теплу зиму.
Грак відлетів — чекай снігу.
Снiгур спiває — на снiг, завiрюху.
Грак прилетів — скоро сніг зійде.
Галки сідають на верхів’я дерев — до тепла, а всередину шиються — на мороз.
ІІІ. Актуалізація опорних знань. Перевірка домашнього завдання.
-         Ось і перша наша зупинка  «Бурхлива річка запитань»
1.     Бліц-опитування:
-         Наведіть приклади, як пов’язана нежива і жива природа.
-         Що таке ланцюг живлення?
-         Наведіть приклади, як пов’язанні тварини і рослини?
2.     Гра «Продовж  ланцюг живлення.»
Морква,заєць,…
Сіно,козуля,…
І знову в подорож…

ІУ. Фізхвилинка
Крильця пташки розправляють,
Їх до сонця піднімають.
Потім можна політати
І комашок поганяти.
На галявину злетілись,
Там зерна вони наїлись.
Потім знову полетіли,
У гніздечко хутко сіли.

У. Повідомлення теми і мети уроку
Наступна зупинка допоможе нам попрацювати над темою нашого уроку, яка схована в цих розкиданих складах. На цій зупинці нас чекає багато цікавого і несподіваного.
Пта                ня               на

даль               ши               ї


      Зима для птахів – нелегка пора. Для птахів голод - одна з основних причин загибелі взимку. Тому птахи потребують нашої допомоги.  І найкращим подарунком для них стане годівничка з кормом.                         
-Чи всі птахи залишаються у нас на зиму?
 - Яких зимуючих птахів ви знаєте? ( Горобці, синиці, сороки, ворони, шишкарі, дятли і т.д.)
 - Як вони добувають їжу? Які птахи зимують у нас взимку?

1.Гра "Перекладачі"
Убгол (голуб), ронаво (ворона)
лекале (лелека)лисичка (синичка)
росока (сорока), льражуве (журавель)
роцьбего (горобець), телдя (дятел)
2."Мозкова атака"
Годівниця.
По селу  мете сніжниця,
Розгулялася зима.
У сусідів - годівниця,
А у нас її нема.
А навколо наче вати
Хтось накидав на дахи.
“ Нумо, брате, працювати,
щоб не гинули птахи!”
УІ. Вивчення нового матеріалу.
Наступна зупинка «Музей   птахів».
1.Розгляд малюнків про птахів.
2.Презентація підготовлених повідомлень про птахів.(Виступ груп)


Синичка – велика трудівниця. Готуватись до зимового голоду вона починає ще весною або влітку. І до зими ця маленька пташечка може назбирати і сховати до 15 кг насіння і зернят. Проте взимку не завжди їй вдається знайти схованку. Тому доводиться шукати їжу під снігом або харчуватися у годівничках.

Картинки по запросу синичка фото
Снігурі
Як це не дивно звучить, але чим більші морози, тим спокійнішими виглядають снігурі. Зазвичай вони літають невеликими зграйками до 10 осіб. У люті морози снігурі сидять
5 нерухомо і лише час від часу «оживають», щоб з’їсти яку-небудь ягідку чи насіння. Особливо полюбляють снігурі ягоди горобини
Картинки по запросу снігурі фото
Горобчики
Хоча горобчики і невибагливі у виборі їжі, проте взимку ці маленькі сірі пташечки потребують допомоги людини. Харчуються горобчики насінням, зерном, хлібними крихтами. Тому варто їх підгодовувати.




Дятли
Цікаво спостерігати за зимівлею дятлів. Дятли можуть як відлітати у теплі краї, так і зимувати у рідних лісах. Зимують вони у дуплах, які самі й видовбують. Зазвичай дятли харчуються комахами, ягодами і насінням, але взимку їхній раціон значно звужується. Їх рятує насіння ялинових і соснових шишок. І попри невелику кількість їжі, дятли є дуже щедрими птахами і з легкістю можуть поділитися їжею з іншими пернатими.
Картинки по запросу дятел рисунок
3. Наступна зупинка «Загадкова»  (Звіт пошукової групи)

1.Біла латка,
Чорна латка
По дереву скаче.                                            
(Сорока)

2.Що це за сіренька пташка?
Ловить гусінь і комашок,
Цвірінчить вона, стрибає,
В теплий край не відлітає.
Цей маленький жвавий хлопчик
Називається…
(Горобчик)

3.Крізь зимові заметілі
Птахи прилетіли.
В них червоні гарні груди,
Ніби яблука усюди
Хтось розвісив у дворі.
Звуться птахи…(Снігурі)

Прислів’я про птахів
1. Де багато пташок, там нема комашок.
2. Доспівалась пташка до зими, прийшлося під стріхою зимувати.
3. Як багато птиць, то не буде гусениць.
4. Всяка пташка свої пісні має.


5. Яка пташка, така й пісня.

Скоромовки
Урок № 23
Тема уроку: Взаємозвязки у природі восени. Охорона рослин і тварин
Мета уроку: узагальнити знання учнів про живу та неживу природу, формувати вміння встановлювати взаємозв’язки у природі восени, розвивати логічне мислення, наполегливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок  узагальнення й систематизації знань
Обладнання:картки із завданнями, сигнальні картки, ілюстрації  із зображенням живої та неживої природи, пам’ятка із правилами охорони рослин і тварин.
Перебіг уроку
І. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності
Привітання вчителя
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо –
Урок природознавства розпочинаймо.
(Чути стукіт у двері)  А що ми когось чекаємо? Хтось запізнився на урок?  Хто це до нас прийшов? Заходьте будь-ласка. З чим ви до нас завітали? Що хочете нам розповісти?
Послухаємо…
Осінь: Матінка – осінь полями іде,
Трійко хлоп’ят за собою веде:
А листопад ще маленький.
1 учень: Вересень каже: На полі, в гаю
Я подарунки усім роздаю.
Повні грибів мої жмені,
Яблука маю в кишені.
2 учень: Жовтень говорить:
А я, погляди,
З мряки заслону розстелю,
Сонце вкладу у постелю.
3 учень: А листопад:
Землю поллю безкінечним дощем,
Листя стрясу з деревини,
Вистелю гори й долини.
Дякуємо вам гості, що ви до нас завітали, за подарунки, що нам подарували. Продовжуйте свою мандрівку далі, бо на вас ще чекають інші дітки. 
А ми продовжуємо наш урок.
2. Синоптична хвилинка
Яка зараз пора року?
Який місяць? Чому він має таку назву?
Який день тижня?
На дворі холодно чи тепло?
Що можемо сказати про стан неба?
Чи були опади?
ІІ. Узагальнення окремихфактів, подій, явищ
1.   Вправа «Закінчи речення»
·        Кроти, хом'яки, лісові миші   риють собі…  (зимові комори і заповнюють їх зерном)
·        Білки запасаються… (горіхами, жолудями, грибами)
·        Бобри роблять запаси… (з гілок, стовбурів дерев)
·        Зміна забарвлення і густоти хутра – це… (линяння)
·        Відкладають багато жиру … (ведмеді, їжаки, борсуки)
·        Борсуки зимують у… (норах)
·        Підготовка звірів до зими – це приклад… (осінніх явищ у живій природі)
Молодці. Пригадали.
2.  Вправа «Асоціативний кущ»
ü  Пригадаємо, що належить до неживої  та живої природи? 
(Додаток 1)
Я буду демонструвати вам малюнки, а ви підкажете мені, до якої природи належить за допомогою сигнальних карток. Якщо зображення на малюнку відноситься до живої природи – піднімаємо зелену картку, якщо до неживої–жовту. Будьте уважними. Розпочинаємо.  (людина, сонце, рослини, вода, ґрунт, тварини,  повітря).
А зараз прошу встати, проведемо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
Україна,
Рідний край,
Поле, річка,
Синій гай.
Любо стежкою іти –
Тут живемо я і ти!
Ось прийшли ми до лісу. А в лісі
Дерева високі-високі,
Трава низенька-низенька,(присідають)
(стають на пальці ніг, руки піднімають угору)
Вітер дерева хитає, гайдає.
(нахил тулуба вліво і вправо)
А діти тихенько за парти сідають.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми дізнаємося про звязки у природі восени, а також повторимо   правила охорони рослин і тварин.
IV. Повторення й систематизація знань
1.     Давайте переглянемо відеоролик та уважно поспостерігаємо за природою восени.
2.     Бесіда.
ü Чи помітили ви зміни у неживій природі? Які саме?(хмарне небо, не видно сонця)
ü Чи помітили ви зміни у живій природі? А які? (зміна забарвлення листя, відлітають птахи, ростуть гриби)
ü А чи повязані між собою  зміни у неживій та живій природі?
3.     Робота зі схемою
Повернімося до схеми «Жива і нежива природа».
Поміркуйте і скажіть, без чого неможливе життя на землі? (Без Сонця).
Вчитель: Влітку сонечко знаходилося високо над землею, воно щедро зігрівало нас теплом, дарувало багато світла. А з приходом осені воно розташовується все нижче і нижче над землею, і менше посилає нам світла і тепла. (Вішаю осіннє сонце). І ці зміни впливають в першу чергу на неживу природу.  Адже, охолоджується повітря, вода, ґрунти. Зміни у неживій природі впливають на живу.
Рослини: дерева,кущі, трав’янисті рослини змінюються. Трава тьмяніє, всихає і поступово відмирає. У кущів та дерев змінюється забарвлення листя, яке згодом опадає.
Тварини. Одні заготовляють корми у комори, інші – відкладають запаси підшкірного жиру і залягають у сплячку, є звірі, які линяють, деякі птахи відлітають у теплі краї, комахи ховаються у корі дерев та пеньків.
І ми, люди, теж відчуваємо ці зміни. Щоразу одягаємося тепліше. Ось так нежива природа впливає на живу, але і жива природа впливає на неживу.
Дерева збагачують повітря киснем, очищують його.
Отже, жива і нежива природа тісно пов’язані між собою. Взаємозвязки позначимо двома стрілками. (Ставимо стрілки)
V. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів (Додаток 2)
А зараз, перевіримо ваші знання. У вас на партах лежать картки. Візьміть їх, будь-ласка, прочитайте уважно текст. Виберіть та підкресліть правильну відповідь з тих, що подано у дужках. У вас є 5 хвилин.
Перевіримо, як ви виконали завдання.  Зачитуємо по одному реченню.
VІ. Підсумок уроку.
Отже, ми  зрозуміли наскільки важливими є взаємозв’язки у природі восени.
Головним завданням людини є збереження природи. Для цього ми повинні знати і дотримуватися певних правил.
·        Хто до нас завітав на початку уроку?
Вони залишили нам у подарунок правила охорони рослин і тварин. Давайте із ними познайомимося, прочитаємо їх усі разом.
(Додаток 3)
Правила охорони рослин і тварин
– Не ламай гілок дерев.
– Не пошкоджуй кору дерев.
– Не збивай гриби, навіть неїстівні.
– Не руйнуй мурашники.
– Не руйнуй пташині гнізда.
– Не лови диких тваринок і не принось їх додому.
VІІ. Домашнє завдання
Вдома ці листочки розмалюєте із зворотнього боку і вивчите ці правила. Листочки закріпите у щоденниках. Відкладіть листочки вбік, сядьте рівненько. Послухаємо вірш.
Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти лише його частинка.
Від якої залежить збереження природи
VІІ. Рефлексія
Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
Яке завдання було найцікавішим? А яке – складним?

Випереджувальне завдання для опрацювання вдома  для учнів 2 класу з природознавства до уроку № 22 на тему «Праця людей восени»
1.     Прослухайте розповідь учителя  (у кого немає Інтернету, батькам роздаються флешки із текстом) на платформі Гугл-клас)
Осінь – незвичайна, чарівна , дивовижна  пора. Неможливо не любити осінню природу нашого краю. А ще осінь дарує нам щедрі врожаї фруктів, овочів, зернових культур, грибів, горіхів. В цю пору не можна марнувати часу – слід господарювати.   У полі  збирають картоплю, моркву, буряки, кукурудзу. Збирають солому для корму тваринам.У садках збирають пізні яблука та груші, виноград. На вулицях прибирають опале листя.
2. Перегляньте презентацію «Праця людей восени»
3.     Наведіть приклади взаємозв’язків між неживою і живою природою (день коротший; температура повітря нижче; з дерев опало листя);
4.Дайте відповідь на питання:  Коли краще збирати урожай: в ясний день чи  в хмарний, вітряний?
5.Наведіть приклади, як пов’язані рослини і тварини (ланцюги живлення). З поданих карток складіть ланцюжок живлення (І – горіх, білка, куниця; ІІ – лист капусти, попільниця, божа корівка; ІІІ – трава, вовк, олень) (презентація);
6.На які групи  за характером живлення  поділяються  тварини?
7.Наведіть приклади з казок, як пов’язані рослиноїдні та хижі тварини.
     8. Продовжіть роботу над збиранням матеріалу для проекту «Пташина їдальня:знайдіть загадки про пташок



                                          










 Урок №  22
Тема уроку: Праця людей восени (за технологією «Перевернуте навчання)
Мета уроку:
·        Формувати предметні компетентності: установити причинно- наслідкові зв’язки в живій та неживій природі, у трудовій діяльності людей; розвивати спостережливість, аналітико-синтетичні здібності, уміння застосовувати на уроці власний досвід і здобуті раніше знання; виховувати працьовитість, любов до природи,  дбайливе ставлення до неї
·        Формувати ключові компетентності:
уміння вчитися: здатність виконувати в певній послідовності розумові та практичні дії, аналізувати інформацію та робити висновки, зосереджено слухати вчителя та товаришів, говорити не поспішаючи, чітко;
соціальну: емоційно налаштуватися на вербальне спілкування з іншими;
громадянську: виховувати дбайливе ставлення до природи, праці людей.
Тип уроку: комбінований.
Міжпредметні зв’язки : літературне читання, математика, українська мова.
Обладнання: ілюстративний матеріал про господарську діяльність людей восени, зразки зернових культур; листочки для запису ознак осені;  на дошці написаний  девіз уроку:  Осінь каже: «Берися до роботи, бо зима скоро прийде».
Чому навчає приказка?

Перебіг уроку
І. Організація класу
Вітаю  всіх присутніх на нашому уроці, приготуйте все необхідне підручник, зошит, ручку, і ще буде в нас один помічник «книга»  яку ми будемо доповнювати та використовувати протягом уроку
ІІ. Актуалізація знань учні
1. Діти, яка зараз пора року? (осінь),Послухайте віршик про осінь.                                  
Нині осінь нас чарує, 
Неповторна, чарівна,
Різні барви нам дарує
І дивує нас вона               
Виглядає так казково
Восени і парк, і гай,
Розмаїттям кольоровим
Прикрашає осінь край
2. Доведіть, що на даний час панує осінь. (Записати на листках ознаки осені).
2. Вправа «Синоптична хвилинка»
-         Який  зараз місяць?
-         Яке число?
-         Тепло чи холодно на вулиці?
-         Який стан неба?
-         Яка температура повітря?
-         Чи були сьогодні опади?
3 .Рефлексія настрою.
-         Чи сприятлива погода в нашому класі  для проведення уроку?
4. Діти, прочитайте на дошці девіз уроку: Осінь каже: «Берися до роботи, бо зима скоро прийде».
-         Чому навчає приказка?

4 Перевірка домашнього завдання.
-         Що ми вивчали на минулому уроці?
-         До якої природи живої чи неживої належать рослини? тварини ? хижі тварини?
Робота в парах.
Потрібно скласти  ланцюг живлення.
             -                         -        

Капуста     -    заєць  -  лисиця
Дуб -  кабан – вовк 
Ланцюг живлення   починається з рослини  підручник ст.59.

ІІІ. Повідомлення  теми  та завдань уроку.
      Діти, дома Ви опрацювали матеріал про осінь, про працю людей восени.
Прочитайте на дошці девіз нашого уроку:  Осінь каже: «Берися до роботи, бо зима скоро прийде».
-         Чому навчає приказка?  Згодна з Вами.
-         Про що  ми  будемо говорити на уроці?

   Сьогодні ми з вами  будемо вивчати, які подарунки та турботи приносить людям осінь. Ваше завдання бути уважними, старанно працювати і запам’ятати,  які справи мають люди восени.

ІV. Вивчення нового матеріалу
      1.Робота  з малюнками
На малюнках два види винограду: дикорослий та культурний.
Де  зростають дикорослі, а де культурні рослини?
Чим вони відрізняються?
Чи може дикоросле стати культурною рослиною?
В якому творі читали про це?
(А.М’ясківський «Казка про яблуню».
2. Вибіркове читання казки  «Казка про яблуню».
3. Бесіда за змістом казки:
 Як у казці виросло деревце в лісі?
 Хто допоміг дичці?(Дід)
 Як дід спостерігав за дичкою?
 Коли дід пересадив яблуньку до саду?(Восени)
 Як приготував до зимування дерева?
Висновок: Таким чином, в саду до зими дерева загороджують, прикопують деякі сорти винограду (щоб не змерзли), щоб не обідрали кору тварини(зайці).
4.Дослідницький практикум.
1.Як правильно обкопати дерева восени?
Не дуже глибоко, щоб морозом не пошкодити корені.
2. Як доглянути за грядкою суниць?
Прикрити сіном чи листям, щоб не примерзало.
3. Для збереження корисних речовин і снігозатримання, як правильно перекопати город?
Не розбивати лопатою грунтові брилі, а залишати перекинутими
Висновок: Осінь – щедра пора року. Особливо багато дарів в лісах, садах, городах, ланах, що дає земля. Будь бережливим хазяїном своєї землі.
5.Побуваємо в українця на городі та в саду.
Українці здавна відзначалися працьовитістю, наполегливістю. В якому творі про це читали?
(Підручник літературного читання, стор.54, українська пісня «В цьому дворку, як у вінку», виразне читання)
6 . Що збирали люди  на городі, відгадайте загадки
2.      Як зберегти врожай овочів?
Відповіді дітей:
-         Складають;
-         Висушують;
-         Заморожують;
-         Консервують
Правильна відповідь – висушують, а потім складають в сховище, в погреб, дотримуючись потрібної температури, бо інакше врожай погниє, проросте.
Запитання для друга природи: Запитайте вдома, як треба зберегти квасолю, боби?
7.  Як зберегти фрукти, ягоди якомога довше?
Стиглі непошкоджені плоди не тільки варять у цукровому сиропі, а щоб зберегти цінність плодів – їх заморожують в морозильній камері.
1.     Бланшують, обдають окропом.
2.     Ретельно висушують.
3.     Готують торбинки (щільні і витривалі).
4.     Плоди розподіляють на порції і кладуть, підписуючи дату замороження.
7. Робота в групах.
1.     Складіть список справ для мешканців села восени.
2.     Складіть список справ для мешканців  міста восени.
Відповіді дітей.
Ось і закінчилися осінні турботи. Є час почитати, помріяти, час розказати казку.
Завдання «Місце казкаря» (творче завдання – скласти природознавчу казку «Як мишенята готувались до зими»)
8.Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій поклоніться
За щасливий день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки нахиліться.
Веретеном покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте.
І за парти тихо сядьте.
9.Робота в зошиті.
1 завдання (тести)  (зайве -  збір полуниці)
Озимина. (сл 10)
 Чи розумієте ви це слово.
Що з неї виросте?
  Що зроблять із зерна?   
 З борошна?
Зерно сіється у полі,   (сл.11)
Кропить дощ його доволі.
Під снігами, в борозні,
Тепло зернятку  уві  сні.

Як весняне сонце грає
Із землі воно зростає.
Вступить літо у права,
Починаються жнива.
Ну, а пекар наш умілий
Хліб пече, як сонце білий.
І хазяйка залюбки,
крає хліб той на скибки.
Скибку хліба лиш сумлінним
Тим, хто трудиться відмінно
Щедро  родить українська земля.  Вистачає  іукраїнцям.   ще й за кордон  вивозять,  продають, а щоб усі знали,  звідкіль товар,  то його позначають кодом, є штрих код, а сьогодні ми поговоримо про qr код  ось так він  виглядає
Повправляємоь його читати ( Борошно, цукор. зерно ).
2  Записати і розповісти, чим ви допомагаєте дорослим (відносять до дошки).(сл.13)
V. Закріплення  вивченого матеріалу
1. Усний рахунок.
Наші  господарі збирають гарні врожаї,  але в когось вродило,  в когось ні, от до нас звернулися три господарі, щоб ми допомогли їм підрахувати їхнє добро.
 Виноградар (0 +20=20)
 Землероб  (42+26+8=76)
 Садівник (30+50=80) 
2. Гра
Наші господарі дуже вдячні за  допомогу, передали вам свого врожаю, та по дорозі до школи все перемішалося. Давайте приведемо все до порядку: овочі на одну тарілку, фрукти на другу. Проблемна ситуація: куди віднести   МОРКВУ.
3.Хвилинка – цікавинка
Залишилася морква. Це овоч  чи фрукт? Моркву з 1991 року у Європі вважають фруктом .У межах ЄС більше ніхто не називає її овочем. Португальці виготовляють та продають моркв’яне варення. Бо за європейськими законами варення можна варити тільки з фруктів.
V. Закріплення вивченого матералу
1. Прийом «Мікрофон»:
- Про що  говорили на уроці?
- Чим займаються дорослі восени?
- Чим діти можуть допомогти?
- Чому українці говорять,  що восени і горобець багатий?
2. Метод «Прес»:
Чи потрібно нам надмірна кількість продуктів харчування? Чому?
2. Рефлексія
Осінній прохолодний вітер дмухає на тих учнів,  хто дізнався  щось нове, на тих,  кому сподобалась гра, на тих,   хто працював біля дошки.
VI.  Домашнє завдання : завдання до уроку № 22 на платформі Гугл-клас
Виконати  3  завдання  у зошиті,  сторінка  21
Намалювати ілюстрацію «Праця людей восени».