среда, 21 марта 2018 г.

Урок № 23
Тема уроку: Взаємозвязки у природі восени. Охорона рослин і тварин
Мета уроку: узагальнити знання учнів про живу та неживу природу, формувати вміння встановлювати взаємозв’язки у природі восени, розвивати логічне мислення, наполегливість, увагу; виховувати бережливе ставлення до природи.
Тип уроку: урок  узагальнення й систематизації знань
Обладнання:картки із завданнями, сигнальні картки, ілюстрації  із зображенням живої та неживої природи, пам’ятка із правилами охорони рослин і тварин.
Перебіг уроку
І. Організація класу. Мотивація навчальної діяльності
Привітання вчителя
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо –
Урок природознавства розпочинаймо.
(Чути стукіт у двері)  А що ми когось чекаємо? Хтось запізнився на урок?  Хто це до нас прийшов? Заходьте будь-ласка. З чим ви до нас завітали? Що хочете нам розповісти?
Послухаємо…
Осінь: Матінка – осінь полями іде,
Трійко хлоп’ят за собою веде:
А листопад ще маленький.
1 учень: Вересень каже: На полі, в гаю
Я подарунки усім роздаю.
Повні грибів мої жмені,
Яблука маю в кишені.
2 учень: Жовтень говорить:
А я, погляди,
З мряки заслону розстелю,
Сонце вкладу у постелю.
3 учень: А листопад:
Землю поллю безкінечним дощем,
Листя стрясу з деревини,
Вистелю гори й долини.
Дякуємо вам гості, що ви до нас завітали, за подарунки, що нам подарували. Продовжуйте свою мандрівку далі, бо на вас ще чекають інші дітки. 
А ми продовжуємо наш урок.
2. Синоптична хвилинка
Яка зараз пора року?
Який місяць? Чому він має таку назву?
Який день тижня?
На дворі холодно чи тепло?
Що можемо сказати про стан неба?
Чи були опади?
ІІ. Узагальнення окремихфактів, подій, явищ
1.   Вправа «Закінчи речення»
·        Кроти, хом'яки, лісові миші   риють собі…  (зимові комори і заповнюють їх зерном)
·        Білки запасаються… (горіхами, жолудями, грибами)
·        Бобри роблять запаси… (з гілок, стовбурів дерев)
·        Зміна забарвлення і густоти хутра – це… (линяння)
·        Відкладають багато жиру … (ведмеді, їжаки, борсуки)
·        Борсуки зимують у… (норах)
·        Підготовка звірів до зими – це приклад… (осінніх явищ у живій природі)
Молодці. Пригадали.
2.  Вправа «Асоціативний кущ»
ü  Пригадаємо, що належить до неживої  та живої природи? 
(Додаток 1)
Я буду демонструвати вам малюнки, а ви підкажете мені, до якої природи належить за допомогою сигнальних карток. Якщо зображення на малюнку відноситься до живої природи – піднімаємо зелену картку, якщо до неживої–жовту. Будьте уважними. Розпочинаємо.  (людина, сонце, рослини, вода, ґрунт, тварини,  повітря).
А зараз прошу встати, проведемо фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка
Україна,
Рідний край,
Поле, річка,
Синій гай.
Любо стежкою іти –
Тут живемо я і ти!
Ось прийшли ми до лісу. А в лісі
Дерева високі-високі,
Трава низенька-низенька,(присідають)
(стають на пальці ніг, руки піднімають угору)
Вітер дерева хитає, гайдає.
(нахил тулуба вліво і вправо)
А діти тихенько за парти сідають.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
Сьогодні на уроці ми дізнаємося про звязки у природі восени, а також повторимо   правила охорони рослин і тварин.
IV. Повторення й систематизація знань
1.     Давайте переглянемо відеоролик та уважно поспостерігаємо за природою восени.
2.     Бесіда.
ü Чи помітили ви зміни у неживій природі? Які саме?(хмарне небо, не видно сонця)
ü Чи помітили ви зміни у живій природі? А які? (зміна забарвлення листя, відлітають птахи, ростуть гриби)
ü А чи повязані між собою  зміни у неживій та живій природі?
3.     Робота зі схемою
Повернімося до схеми «Жива і нежива природа».
Поміркуйте і скажіть, без чого неможливе життя на землі? (Без Сонця).
Вчитель: Влітку сонечко знаходилося високо над землею, воно щедро зігрівало нас теплом, дарувало багато світла. А з приходом осені воно розташовується все нижче і нижче над землею, і менше посилає нам світла і тепла. (Вішаю осіннє сонце). І ці зміни впливають в першу чергу на неживу природу.  Адже, охолоджується повітря, вода, ґрунти. Зміни у неживій природі впливають на живу.
Рослини: дерева,кущі, трав’янисті рослини змінюються. Трава тьмяніє, всихає і поступово відмирає. У кущів та дерев змінюється забарвлення листя, яке згодом опадає.
Тварини. Одні заготовляють корми у комори, інші – відкладають запаси підшкірного жиру і залягають у сплячку, є звірі, які линяють, деякі птахи відлітають у теплі краї, комахи ховаються у корі дерев та пеньків.
І ми, люди, теж відчуваємо ці зміни. Щоразу одягаємося тепліше. Ось так нежива природа впливає на живу, але і жива природа впливає на неживу.
Дерева збагачують повітря киснем, очищують його.
Отже, жива і нежива природа тісно пов’язані між собою. Взаємозвязки позначимо двома стрілками. (Ставимо стрілки)
V. Узагальнення і систематизація знань та вмінь учнів (Додаток 2)
А зараз, перевіримо ваші знання. У вас на партах лежать картки. Візьміть їх, будь-ласка, прочитайте уважно текст. Виберіть та підкресліть правильну відповідь з тих, що подано у дужках. У вас є 5 хвилин.
Перевіримо, як ви виконали завдання.  Зачитуємо по одному реченню.
VІ. Підсумок уроку.
Отже, ми  зрозуміли наскільки важливими є взаємозв’язки у природі восени.
Головним завданням людини є збереження природи. Для цього ми повинні знати і дотримуватися певних правил.
·        Хто до нас завітав на початку уроку?
Вони залишили нам у подарунок правила охорони рослин і тварин. Давайте із ними познайомимося, прочитаємо їх усі разом.
(Додаток 3)
Правила охорони рослин і тварин
– Не ламай гілок дерев.
– Не пошкоджуй кору дерев.
– Не збивай гриби, навіть неїстівні.
– Не руйнуй мурашники.
– Не руйнуй пташині гнізда.
– Не лови диких тваринок і не принось їх додому.
VІІ. Домашнє завдання
Вдома ці листочки розмалюєте із зворотнього боку і вивчите ці правила. Листочки закріпите у щоденниках. Відкладіть листочки вбік, сядьте рівненько. Послухаємо вірш.
Все на землі, все треба берегти –
І птаха й звіра, і оту рослину,
Не чванься тим, що цар природи ти –
Бо врешті, ти лише його частинка.
Від якої залежить збереження природи
VІІ. Рефлексія
Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?
Яке завдання було найцікавішим? А яке – складним?

Комментариев нет:

Отправить комментарий