Випереджувальне завдання до уроку № 21 з природознавства з теми: «Охорона тварин і рослин», 2 клас
1.
Перегляньте
презентацію «Охорона тварин і рослин»
2.
Прослухайте
розповідь вчителя або прочитайте текст
про охорону тварин та рослин
З давніх часів, коли людина почала займатися сільським
господарством, мисливством, рибальством, вона постійно впливає на тваринний та
рослинний світ: вирубує ліси, знищує тварин, виловлює рибу. Там, де колись були
хащі лісу, з′явилися міста, села, там, де водилася різноманітна риба, заводи
скидають отруйні води. Чарівні квіти, дерева й тварини зникають назавжди. Тому
нашим головним завданням сьогодні, завтра і завжди є охорона рослинного і
тваринного світу.
3.
Обговоріть з
товаришем або подругою наступні питання на тему:
« До чого закликає матінка
природа?»
-
Не ламай на
дереві гілку
-
Не вбивай
стрибунця і бджілку
-
Не брудни
джерельцю водиці,
-
І не псуй чистої
криниці.
-
Не зривай квітку,
бо зів’яне,
-
І трави не топчи,
бо її не стане.
4.
Прочитайте оповідання П. Молчанова «Як Толя
допомагав мурашкам»
У вихідний день Толя з батьком пішли до лісу. Невдовзі
вони зупинилися біля мурашника, розворушеного якоюсь недоброю людиною. Мурашки
ремонтували своє місто, метушливо тягаючи будівельний матеріал. Толя довго
спостерігав за роботою лісових трудівників, а потім став збирати хвоїнки, сухе
листя та травинки. Батько зацікавлено спитав:
- Що це ти робиш, Толю?
Толя відповів:
- Ти подивися, як важко мурашкам матеріал до мурашника
носити. В них же немає ані машин, ані залізничної дороги, все самі тя - гнуть.
А вони ж такі маленькі. Треба їм допомогти!
Толя взяв зібрані травинки, хвоїнки, корінчики,
підійшов до мурашника та обережно поклав коло нього в декількох місцях.
Мурашки зразу ж почали перетягувати в мурашник все, що
приніс Толя.
5.
Дайте відповіді на питання:
- Хто, на вашу думку, розворушив мурашник?
- Для чого це зробили?
- Чому Толя вирішив допомогти мурашкам?
- Як би вчинили ви, якби побачили в лісі великий
мурашник?
Урок № 21
Тема уроку: Охорона тварин і рослин
Мета уроку: вчити дітей дотримуватись правил поведінки у спілкуванні з
природою, формувати нетерпиме ставлення до людей, які завдають шкоди живій
природі, виховувати бажання допомагати звірям та пташкам.
обговорити з учнями
інформацію про збереження лісу; довести необхідність збереження лісу; розвивати
естетичне сприйняття навколишнього, мислення, спостережливість; виховувати
любов до природи; бажання допомагати звірям та пташкам
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання: Ілюстрації
рослин та тварин, що охороняються законом, серія картин «Допоможемо природі»,
Оповідання П. Молчанова «
Як Толя мурашкам допомагав»
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
1. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?

• Де ліс, там і урожай.
• Невисокий лісок, а від вітру захист.
• Що в лісі народиться, у дворі годиться.
• Ліс та квіти — зелене царство, повітря — лісу кращі ліки.
• Біля лісу жити — голодному не бути.
• Люби ліс, природу — будеш милий народу.
• Ворог природі той, хто ліс не береже.
• По лісу ходи — під ноги дивися.
• Зрубали кущі — прощай птахи.

• Не ламатимемо гілки дерев і кущів.
• Не ловитимемо метеликів, джмелів, бабок і інших комах.
• Не ловитимемо диких тварин, і не відноситимемо їх додому.
• Не розорятимемо пташині гнізда.
• Не рватимемо квіти в природі.
1) У лісі живуть дикі звірі;
2) ліс стримує сильні вітри;
3) ліс очищає повітря.
Якщо «так» — плескаємо у долоні, «ні» — тупаємо. Рогатка, кепка, магнітофон, зошит, відеокамера, сірники, панама, фотоапарат.
— Чому багато рослин не дадуть плодів, якщо діти ловитимуть метеликів і інших комах?
— Якщо побачив в лісі маленького їжачка, чи можна його брати додому?
— Якщо побачив мухомор, чи потрібно його розтоптати?
— Якщо ви пішли в похід, що потрібно зробити після того, як відпочили в лісі і збираєтеся додому?
• Не пошкоджувати кору дерев. Із нанесеної рани витікає сік, через яку в дерево можуть проникнути мікроорганізми.
• Не ламати квітучих рослин. Кожна зірвана квітка — це комашка, яка залишилася без їжі, це насіння, з якого не виросла рослинаю Від нашої звички зривати гарні рослини багато з них опинилися під загрозою зникнення.
• Не ловити комах. Не знищувати павуків, жаб. Комахи запилюють рослини.
• Не ловити диких тварин і забирати їх додому. Дикі тварини не можуть жити в неволі. Вони загинуть.
• Не руйнувати гнізда. Порушені гнізда птахи покидають. З яєць, які там були, вже не вилупляться пташенята.
• Не розводити багаття. Пожежа, яка може виникнути від залишеного багаття, знищує рослини і тварини, спричиняючи іноді стихійні лиха.
• Не залишати сміття.
ІІ. Повідомлення теми уроку
ІІІ. Активізація пізнавальної діяльності
учнів
1. Розв′язування проблемних ситуацій.
Зараз я запропоную вам
декілька проблемних ситуацій. Подумайте і висловіть свою власну думку.
а) Що ти робитимеш, коли
на твоїх очах ламатимуть гілки дерев, бігатимуть по клумбах, точитимуть сік з
берези?
б) Як ти поводитимешся,
коли побачиш, що хтось мучить кішку, собаку чи вужа?
в) Що ти робитимеш, коли,
прийшовши на прогулянку до лісу, побачиш на галявині залишене кимось сміття (
порожні пляшки, папірці, консервні банки, недоїдки)
ІV. Вивчення нового
матеріалу
1.
Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Навесні у мішаних лісах
з′являються ранньоквітучі рослини: проліски, підсніжники, конвалії, сон-трава
та інші. (Показ ілюстрацій)
- Чи зустрічали ви ці
рослини у природі?
- Чи принесли додому
букетик таких квітів?
Вони першими зацвітають,
гарно квітнуть і мають лікарські властивості. Тому такі рослини люди бездумно
зривають. Кількість цих рослин з кожним роком меншає в лісах. З часом, вони
зовсім можуть зникнути.
Крім ранньоквітучих є ще
велика кількість рослин, які потребують збереження і охорони. Це вовчі ягоди
пахучі, водяний горіх плаваючий, цибуля ведмежа, зозулині черевички, півники
борові, росички та багато інших. (Показ ілюстрацій).
- Чому деякі рослини
можуть зовсім зникнути?
Найчастіше причиною
зменшення чисельності та зникнення рослин у природі є: зривання рослин для
букетів, викопування рослин, збирання лікарської сировини, вирубування лісів,
випасання худоби, розорювання земель, забруднення повітря.
Отже, охоронці природи,
зокрема учні, повинні оберігати їх, не дозволяти знищувати. Ці рослини можна
також вирощувати на домашніх або шкільних квітниках, щоб вони розмножувалися.
Значних
змін зазнав і тваринний світ. Ще якихось 200 років тому він був багатий. За цей
період майже знищено було зубрів, оленів, бобрів, козуль, глухарів, тетеревів.
Зараз на межі зникнення перебуває близько 600 видів тварин. Серед них хохуля
звичайна, їжак вухатий, кіт лісовий, тхір степовий, зубр, лелека чорний,
журавель сірий, орлан - білохвост, беркут, гадюка степова, полоз леопардовий,
тритон карпатський, шовкопряд кульбабовий та багато інших. ( Показ
ілюстрацій). Цих тварин взято під охорону. Знищення їх та полювання на
них заборонено.
- Як люди можуть
допомагати тваринам і пташкам?
Узимку люди підгодовують
звірів. У годівниці кладуть сіно, коренеплоди, сіль. Дорослим допомагають
школярі. Навесні розвішують шпаківні та інші гніздівлі, влаштовують «будиночки»
для комах, прокладають стежки для туристів, влаштовують місця для вогнищ.
- Чи доводилось вам допомагати
тваринам? Як саме?
V. Закріплення вивченої теми
А зараз давайте спробуємо
підвести підсумок нашого уроку.
- Чому природу треба
охороняти?
- Чому рослини називають
зеленим другом?
- Для чого охороняють
рослини?
- Які рослини потребують
охорони у нашій місцевості?
- Що кожен з вас зробив
для охорони рослин, тварин?
Природа щедра до нас. Усе,
що ми маємо, - від неї. То відплати їй своєю добротою, увагою, чесним
поводженням, і вона буде щедрішою.
VІ. Рефлексія
До
сьогоднішнього уроку мені були відомі такі правила охорони рослин та тварин…
Сьогодні я дізнався про такі правила…
VІІ. Домашнє завдання: підготувати розповідь про тварин і рослини, що
занесені до Червоної книги
Додатковий матеріал для створення проекту «Охорона
рослин і тварин»
Назва
книги – «Червона», бо вона подібна до червоного сигналу світлофора і має
викликати в людей тривогу за долю природи:
« Зупинися, людино!
Подумай! Будь обережною!» ( Показ книги)
«Червона книга України» -
у двох томах. У першому зібрані відомості про всі рослини, а в другому – про
тварин, яким загрожує небезпека. Таких в Україні набралося чимало: 541 вид
рослин та 382 види тварин. Однак рівень загрози для кожного з них виявився
неоднаковим. Тому всіх їх «зарахували» до різних класів (категорій). Ще й
різними кольорами домовилися позначати:
І – «зникаючі» - червоним
– їм загрожує найбільша небезпека;
ІІ – «вразливі» -
оранжевим;
ІІІ – «рідкісні» - жовтим;
« зниклі» - чорним (
тарпан, тур, заєць-біляк);
« відновлені» - зеленим,
їм уже не загрожує небезпека зникнення. ( Серед рослин таких немає, а серед
тварин – один лише зубр належить до цієї категорії).
Для допитливих:
Які тварини запилюють
рослини? (Бджоли)
— Які тварини знищують
шкідників рослин? (Дятел — лікар лісу. Він видовбує хворі дерева дзьобом і
довгим язиком виймає з-під кори жучків-короїдів, личинки. Сова — корисний птах,
тому що знищує мишей.)
— Які тварини є
санітарами? (Вовк знищує трупи тварин. Мурашки виконують роль санітарів лісу.)
— Тварини долають велику
користь людині: як джерело харчування (м’ясо, молоко, яйця); як джерело
естетичної насолоди (метелики, птахи, рибки); джерело для наукових досліджень;
джерело для народної медицини.
Гра «Хто у лісі живе»
— З-поміж названих тварин визначте тих, які живуть
у лісі: білка, горобець, рись, їжак, ластівка, бурий ведмідь гуска, лелека,
лось, шишкар, дятел, мурашка, зозуля.
Як потрібно поводитися у
природі, щоб не заподіяти шкоди тваринам?
Чому багато видів тварин стають рідкісними?
Кого
називають санітарами лісу?
Чим корисні
птахи лісу? (Знищують безліч комах, які пошкоджують дерева.)
Чому потрібно дбати про тварин?
У природі все взаємопов’язане. Якщо
знищити певну тварину, яка, на перший погляд, не дає людям жодної користі, то
можна завдати значної шкоди природі. Пригадайте мультфільм про те, як
дід прогнав сову, яка не давала йому спати вночі. Не стало сови, розвелося
багато мишей. Миші руйнували гнізда джмелів. їх стало мало, і не було кому
запилювати конюшину. Конюшина не вродила, і дідова корова почала давати мало
молока.
Червона книга України
4. Запам'ятай!
— Запам’ятай!
Ці тварини потребують охорони.
Прислів’я, приказки, прикмети про ліс
3. Гра «Правила поведінки у лісі влітку»
Заборонні знаки розміщені
на дошці, до них добираються відповідні правила.
• Не кривдитимемо жаб.
— Які правила ви можете
додати? (Не галасувати в лісі, не лякати тварин і птахів. Вони можуть залишити
своє потомство, яке без материнської турботи загине. Не смітити. Прибирати за
собою сміття.)
Учитель пропонує
намалювати власні заборонні знаки.
4. Тестування
Ліс називають природним
багатством Чому?
5. Гра «Так чи ні?»
Я у ліс пішов. Що з собою
взяти?
6. Вікторина «Зелений друг»
З конверта зеленого
кольору діти дістають запитання, читають уголос і відповідають на них.
— Скільки загинуло б
рослин, якщо кожен з 28 учнів нашого класу зірвав би всього по 10 квітів?
Висновок. У
природі немає нічого зайвого
У ній усе взаємопов’язано.
7. Пам’ятка «Правила поведінки у лісі під час екскурсій»
• Не ламати кущів та
дерев. Рослина — жива істота, кожен листочок виділяє в повітря кисень,
необхідний для дихання тваринам і людям.
— Світ прекрасний навколо
тебе —
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки
—
Нехай він буде таким
навіки!
Нехай людина добро
приносить —
Бо світ навколо любові
просить.
А. Потапова
Комментариев нет:
Отправить комментарий