воскресенье, 13 декабря 2015 г.

4 клас                                  ок №
Тема уроку: Володимир Сосюра. «Як не любити той край…»,  Ліна Костенко. «Усе моє, все зветься Україна»
 Мета: почати ознайомлення учнів з новим розділом; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; вчити виділяти головне, аналізувати, висловлювати свої міркування, інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв’язне мовлення, вміння бачити та відчувати красу поетичного слова; виховувати любов до Батьківщини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання уроку: портрети В.М.Сосюри, Ліни Костенко, підручник, аудіо запис поезії «Усе моє, що зветься Україна»,  на дошці епіграф (акровірш –загадка М.Чернявського
                                      У всіх людей одна святиня,
  Куди не глянь, де не спитай,
                                       Рідніша їм своя пустиня,
                                      Аніж земний в чужині край.
    Їм красить все їх рідний край.
                                      Нема без кореня рослини,
                                    А нас, людей, без Батьківщини. М. Чернявський

Перебіг уроку
 І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго ранку!
Мовим за звичаєм.
Доброго ранку!
Всім ми вам зичимо.
Миру і злагоди
Нашій родині.
(Діти повертаються один до одного, дарують усмішки і сідають).
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
   Сьогодні ми починаємо вивчати новий розділ. Відкрийте підручники, с. Прочитайте  назву розділу
. — З творами яких авторів ми ознайомимося в цьому розділі? — Хто із цих авторів вам відомий?
   Чого навчимося?
   Що нового дізнаємося?
   А що об’єднує твори цього розділу ви дізнаєтесь, коли виразно прочитаєте  акровірш М.Чернявського. Молодці, діти. Вивчаючи новий розділ, ми будемо говорити про рідний край, проУкраїну.
ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

      1.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
 - Що для вас означає слово «Україна». Які асоціації і уявлення викликає у вас слово Батьківщина?
(рідний край,  селище Октябрське, дорога і мила Вітчизна, земля, де ми народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову, відчули любов і ласку, батьківська хата, школа,)
Учитель: Так, діти. Україна — це наша найдорожча у світі Батьківщина. Їй присвячують свої вірші українські письменники.Один з них Володимир Миколайович Сосюра.
2. Розповідь про В.Сосюру. Володимир Миколайович Сосюра – відомий український письменник, лауреат державної премії імені Т.Г.Шевченка, наш земляк, він народився в Дебальцево Донецької області. Писав вірші  про Україну про рідний край.

          3.   Робота над віршем В.Сосюри «Як не любить той край…»:
      1) Виразне читання вірша вчителем. Діти, закрийте очі і уявіть картини, які  змалоьовує поет)
      2) слухання вірша:
      -   Чи  сподобався Вам вірш?  Який край  змальовує поет? (вірш мені сподобався, тому що поет  змальовує  рідний край,  край, де людина народилася, вперше  почала ходити , зростати, любуватися красою рідної природи.
       3) Читання вірша учнями самостійно
     4)  Робота над змістом вірша:
-   Що автор підкреслює у вірші? Автор підкреслює, що світ, який оточує людину, прекрасний. Про це він пише так: «Солодкий дивний світ, що ми звемо життям»
-   З якими почуттями потрібно його читати? (вірш потрібно читати з почуттям гордості за свій край, тому що не можна не любити край, де ти народився)
-   Куди  ми мандруємо стежиною? ( Стежиною дитинства  ми мандруємо по рідному    краю)
 -  Як ви вважаєте, поет запитує чи стверджує «Як не любить той край!»
    ( Я думаю, поет стверджує: «Як не любить той край», бо він сам його любить)
     5) Робота над виразним читанням вірша . Пригадайте основні засоби виразного читання.  (на партах алгоритми виразного читання)
             1. Інтонація вірша  (розповідна, перелічувальна, спокійна, із замилуванням)
             2. Темп -  це швидкість читання.  Наприклад, уповільнений темп
             3. Паузи  (зупинки). Паузи бувають довгі, середні, короткі.
             4. Логічний наголос (виділення голосом важливого слова у реченні)               
 Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
-     Скільки речень у вірші?
-     Які ці речення за метою висловлювання?
-     З якою інтонацією, у якому темпі будете читати вірш?
-     Які слова слід виділити голосом?

     3) Виразне читання вірша учнями.
      - Які почуття передає поет у вірші?
     - Чим він захоплюється?
 -   Яким він описує людське життя? З чим його порівнює
4. Фізкультхвилинка
5. Робота над віршем Ліни Костенко «Усе моє, все зветься Україна...»
       1) Слово вчителя. Видатна поетеса, наша сучасниця Ліна Костенко оспівує красу рідного краю так сильно і натхненно, що її слова хочеться запам’ятати.
       2) Виразне читання вірша вчителем або аудіозапис.
       3) Робота в парах. Словникова робота. Читання учнями тлумачення слів.
        Сліпну від краси –  все таке гарне, як сонце,  що аж очі закриваються
        Не тямлю – не розумію
        Незрадливий – вірний, не здатний на зраду
        Спинись і з Богом говори – краса вічна, як Бог
        Нетліннна - вічна
        Усе як є – усе, що є на землі (дороги, явори…)
        Усе моє  - все, що зветься Україна   
        Краса висока і нетлінна (вічна)
4) Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання вірша учнями
      - З якою інтонацією, в якому темпі будете читати вірш?
      - Де зробите найбільшу паузу?
      -  Які слова прочитаєте з більшою силою голосу?
5) Виразне читання вірша учнями.
6) Бліц-опитування:
       -  З яким почуттям поетеса пише про красу рідної землі?
       -  Які почуття охоплюють поетесу при згадці про рідну Україну?
       -  Що постає в її уяві?
       -  Якою є ця краса?
       - Як ви розумієте останній рядок вірша?
       - Як поетеса ставиться до своєї рідної землі? 
       - Якими словами вона виражає почуття любові до рідного краю? 
       - Цей вірш ніби малює у нашій уяві дивовижні картини природи батьківського краю, що ви уявили, слухаючи його? 

7) Гра «Добери риму». Краси — ... (ліси). Диво — ... (незрадливо). Явори — ... (говори). Україна — ... (нетлінна).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ : Вивчити напам’ять вірш, що сподобався (с. 60–62).


V. ПІДСУМОК УРОКУ
       Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
       Що було найцікавішим?
       З яким настроєм завершуєте урок?
   Отже,  ви на уроці висловлювали свої почуття, використовували багатства нашої мови. Бажаю, щоб ваші душі були відкриті для добра і любові, бо саме вам творити майбутнє нашої Вітчизни.
А тепер подаруйте своїй Україні тепло своїх сердець
Під мелодію пісні учні прикріплюють на карту України зображення долоньок і сердець.





































4 клас
Виховна година: Україна – єдина країна!
Мета: поглибити знання дітей про Україну, її історію, культуру, формувати в учнів поняття «єдність», «цілісність»; розвивати мовлення дітей, їх кругозір; виховувати любов до рідної країни та почуття поваги до неї.
Обладнання: аудіо записи пісень Т.Петриненка «Україна», Н. Бучинської «Мова єднання», фізична карта України, стрічки синьо-жовтого кольору, стікери у вигляді промінців, стікери у вигляді серця, вислови відомих людей про Україну, картки з прислів’ями, плакат «Абетка міст України»
Перебіг уроку
І.. Привітання з учнями
Благослови  нас, добрий Боже,
Благослови, Пречиста Мати,
Хай Ваша ласка нам поможе
Щасливо рік шкільний почати!
– Доброго дня, любі школярі! Щиро вітаю Вас  з Днем знань – справжнім всенародним святом мудрості, доброти і людяності. Цей день завжди особливо урочистий і хвилюючий, адже саме з нього починається незвіданий, цікавий і, водночас, нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень. Бажаю  усім у цьому навчальному році підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети. Традиційно, обов’язковою умовою свята Першого вересня є  перший урок. Якою ж буде тема уроку, спробуйте здогадатись самостійно.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Створення проблемної ситуації.
      1.  Слово вчителя. Послухайте уривок аудіозапису відомого українського співака, і ви одразу здогадаєтесь, про що йтиме мова на першому уроці. (Звучить пісня Тараса Петриненка «Україна»)
–  Про що йде мова у пісні?
– Так, дійсно, ми поговоримо про нашу рідну Батьківщину – Україну.
ІІІ. Основний зміст роботи
Україно моя, Україно!
Ти для мене святиня свята.
Неподільна,  чарівна, єдина.
Дідівська й батьківська земля.
– Тема нашого уроку:  «Україна- єдина країна»
2. Вправа «Мікрофон»
–  Як ви гадаєте, чому саме так звучить тема першого уроку? (Діти висловлюють свої думки)
У зв’язку з останніми подіями в країні, всі жителі нашої держави молять Бога про мир, спокій та єдність і цілісність України.
3. Асоціативний кущ «Україна»
– А чим для Вас є Україна? Давайте разом засвітимо Сонце любові, тепла і надії на краще життя, а всередині нашої сонячної системи поставимо таке близьке всім слово – Україна
Рідна земля                           Батьківщина                          батьки

Українська пісня                              Україна                            Звичаї

Державна мова                   традиції                  працьовитий народ .
А й справді, Україна – це рідна мова, якою мама співала колискову, бабуся розповідала казки, передаючи одвічну народну мудрість. Кожна людина з теплотою згадує свій дім, це місце, де вона народилася, де пройшло її дитинство. Це її маленька батьківщина, затишне родинне вогнище. Коли скласти маленькі батьківщини кожного з нас, вийде наша велика Батьківщина – Україна.
4.  Хвилинка – цікавинка. Рубрика «Це цікаво!!!»
      За формою державного устрою Україна є унітарною державою
Робота з лексикою:  унітарна - об’єднана,єдина, яка становить собою єдине ціле.
      Отже,  Україна є такою, в якій відсутні територіальні одиниці, які б мали політичний суверенітет або самостійність. Важливо, що територіальні одиниці в унітарній державі можуть користуватися соціальним, культурним, економічним, мовним, але не політичним суверенітетом.
Україні як унітарній державі властиві такі ознаки: єдина загальнодержавна система органів влади; єдине законодавство; єдине громадянство; єдина система судових, правоохоронних, контрольно-наглядових та інших органів; єдина грошова система тощо.
– Яке ключове слово містять всі ознаки України, як унітарної держави?
– Єдина. Наша Україна – Єдина країна.
5. «Абетка міст України»
– А чи знаєте Ви, територіальний склад України?
– Україна складається з 24 областей. З безлічі міст та сіл. Зараз побачимо, як добре Ви знаєте населені пункти України.  Пропоную гру  «Абетка міст України»
А –   Артемівськ                             О –    Одеса
Б –   Бердянськ                                П –  Почаїв
В –   Волинь                                     Р  –  Рівне
Г –    Горлівка                                  С – Стороживе
Д –    Дніпропетровськ                   Т – Тернопіль
Е –     Енергодар                             У – Ужгород
Є –    Євпаторія                              Ф – Фастів
Ж –   Житомир                               Х – Хотин
З –    Запоріжжя                             Ц –  Цюрупинськ
І –     Івано-Франківськ                 Ч – Чернівці
К –    Київ                                      Ш – Шепетівка
Л –    Львів                                    Щ –  Щастя
М –   Миколаїв                             Ю –  Южноукраїнськ
Н –     Новоселиця                        Я –  Яремче
        У нашій абетці зібрані великі міста та маленькі містечка, ви називали їх , не задумуючись, де  вони знаходяться  на сході чи на заході, на півночі чи півдні. Адже, незалежно від місця  розташування всі ці населені пункти є частинкою нашого спільного дому – нашої України. І ніхто немає права зазіхати на нашу єдність та цілісність.
ІУ.Закріплення знань формування умінь і навичок.
      1.  Виконання практичного завдання “Обійми Україну теплом своїх долонь”
–    А зараз кожен учень  отримає  кольорову  долоньку та стікер у вигляді серця,  на якому слід написати,  за що ви любите нашу країну,  і ми все це розмістимо навколо ось такого схематичного зображення  території  України ( тобто карти) , щоб наша  Батьківщина була захищена  любов’ю, теплом наших  долонь. Цю карту ми повісимо у класі  й будемо завжди пам’ятати, що ми  є громадяни своєї милої  України. Ми її сини і доньки , а тому ми все робитимемо для того, щоб Вітчизна наша процвітала, була могутньою державою. А ви , діти, будете старанно вчитись на благо своєї Вітчизни.
      2.   Стрічка єднання «Якою я бачу свою Україну в майбутньому»
Під аудіо запис пісні «Мова єднання» діти утворюють ланцюжок з синьо-жовтих стрічок і озвучують, якою вони бачать Україну через кілька років.
У. Підсумок уроку
      Діти слухають аудіозапис « Молитва за Україну» і передають  по колу запалену свічку)
Боже великий, єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу промінням
Ти її осіни.
Світлом науки і знання
Нас, дітей, просвіти,
В чистій любові до краю,
Ти нас, Боже, зрости.
Молимось, Боже єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої ласки-щедроти
Ти на люд наш зверни.
Дай йому волю, дай йому долю,
Дай доброго світу,
Щастя дай, Боже, народу
І многая, многая літа.
(Діти передають свічку по колу)


 


Класна година для учнів 4 класу
Вікторина з правил безпеки на дорозі «Веселий пішохід»
Мета: З допомогою гри повторити правила дорожнього руху, закріпити знання учнів з безпечного поводження на дорозі в зимовий час.
Перевірити навички учнів у вирішенні нестандартних ситуацій на дорозі, уміння застосовувати знання з правил дорожнього руху.
Використати вікторину для вироблення уважності, виховання впевненості у необхідності дотримання правил безпеки під час руху транспорту та під час руху пішоходів. Виховувати уміння співпрацювати в команді, відповідальності за успіх колективу.
Форма проведення: вікторина за участі двох команд  завжди ми дотримуємося правил поведінки на дорозі? Які наслідки порушень безпеки на дорозі? Що означає безпечний рух?
                                            Перебіг роботи.
І. Повідомлення теми, мети класної години
П.Мотивація
      1. Слово вчителя.Чи завжди Ви дотримуєтеся правил поведінки на дорозі? Які наслідки порушень безпеки на дорозі? Що означає безпечний рух?
      2. «Мікрофон»
 - Чому вікторина називається «Веселий пішохід»?
(підвести учнів до думки, що веселий пішохід не тоді, коли замість уваги на дорозі, жартує. У цьому випадку йому буде не до сміху, коли він потрапить у дорожню пригоду. А коли він буде уважний на дорозі, то прийде благополучно до місця, куди йшов і усі будуть веселі: і батьки, і діти.
     3.«Мікрофон по колу» - Учням пропонується продовжити фразу: «Я впевнений, що зі мною на дорозі нічого не трапиться тому, що я ….»
Вчитель узагальнює відповіді, акцентуючи увагу на тому, що більшість впевнені в безпеці через те, що вони дотримуються правил дорожнього руху.
ІІІ. Основний зміст роботи
      1. Слово вчителя.«А чи  всі добре засвоїли ці правила?» Для цього пропоную Вам  вікторину, але вона незвичайна. Питання вікторини – це різні історії, які виникають з різними людьми на дорозі.
      2.Завдання вікторини.
1.На канікули Сашко з Марійкою вирішили поїхати до бабусі в село. Марійка перед від’їздом вирішила повторити правила дорожнього руху. Побачивши це, Сашко засміявся: « Ну й кумедна ти, сестричко! Ми ж їдемо в село, який там рух? В селі не обов’язкові правила!»
Завдання: 1.Доведіть Сашкові, що Марійка права. 2. Змоделюйте ситуацію, в яку міг би потрапити Сашко, якщо його не переконати.
  Кожна з команд по черзі дає свій варіант відповіді.
2. На вокзал Марійка і Сашко могли добратися автобусом, або трамваєм.
«Давай повторимо правила, - запропонувала Марійка, - ти вивчи, як правильно себе поводити вийшовши з автобуса, а я – з трамвая». « Навіщо ще мені повторювати, - відповів Сашко, - яка різниця, автобусом ми їхатимемо, чи трамваєм, правила однакові!»
Завдання: 1. Чи правий Сашко? 2. Уявіть собі ситуацію, якщо діти їхатимуть трамваєм. Яка небезпека чекає на них, якщо ви не зможете переконати Сашка?
3. До бабусиного села діти їхали автобусом. Перед від’їздом Сашко купив у буфеті автовокзалу пляшку пепсі і цукерки. Випивши напій, він приготувався викинути порожню пляшку у вікно. Але не встиг, тому, що Марійка вчасно його зупинила.
Завдання. 1. Доведіть, що це велика удача, що Марійка встигла.
2. Змоделюйте наслідки, якби вона не встигла.

4. Сашкові купили велосипед. Марійка запропонувала повторити правила користування велосипедом. «Навіщо, - засміявся Сашко, - велосипед – не автомобіль, правила не потрібні!»
Завдання: 1.Сформулюйте Сашкові правила їзди на велосипеді.
2.Змоделюйте ситуації, у які може потрапити хлопчик, якщо ви його не переконаєте.
ІІІ. Підсумки вікторини.

Учні самостійно роблять висновки про те, чи були запитання складними, які відповіді були найбільш оригінальними.
             ПАМЯТКА ВЧИТЕЛЮ В РОБОТІ НАД ПРОБЛЕМОЮ
             «ФОРМУВАННЯ САМООСВІТЕЬОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ УЧНІВ» 
 Ознаки самоосвітньої компетенції учнів початкових класів
1. Наявність пізнавального або соціального мотиву навчання
2. Самонавчання та самовиховання, готовність та здатність до самоосвіти впродовж життя
3.Здатність і готовність до зміни сфери, виду і способу діяльності
4.Вміння та навички, пов’язані з навчанням, самонавчанням і самовихованням. Вміння відтворювати та використовувати вивчене у власному житті
5. Уміння збирати та узагальнювати інформацію, працювати з різними джерелами
   6. Контролювати роботу за самостійно складеним планом. Уміти працювати з таблицями, опорними схемами.Уміння збирати та узагальнювати інформацію, працювати з різними джерелами
7. Стійкий інтерес та потреба у творчих завданнях

ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ГОТОВНОСТІ УЧНЯ
ДО  САМООСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
ТЕСТ
§        вмію самостійно виконувати завдання (+, –)
§        а)так;
б)ні;
в)не завжди;
г)не замислююсь над цим.
§        Я активно працюю на уроках:
§        а)завжди;
б)інколи;
в)лише тоді, коли добре знаю навчальний матеріал;
г)коли хочу отримати позитивну оцінку вчителя.
§        Готуючи домашнє завдання, я:
§        а)користуюсь підручником та додатковими джерелами інформації;
б)тільки підручником;
в)звертаюся по допомогу до членів сім’ї.
§        Що найважливіше для тебе:
§        а)сам процес навчання;
б)позитивна оцінка вчителя;
в)можливість самореалізуватися;
г)набуття практичних умінь.

                           МЕТОД НЕЗАКІНЧЕНИХ РЕЧЕНЬ
Відповіді на ці запитання допоможуть з’ясувати напрямок, обрати форми і методи роботи.

§        Пропонуємо учням продовжити речення:
§        Щоб навчитися краще, мені необхідно…
§        Розвинути пам’ять мені допоможуть вправи типу…
§        Мені необхідно розвинути в себе такі якості…
§        Це можна зробити таким чином…
§        Набуті на уроках… знання можу застосувати…
§        Якщо я знатиму…, то зможу

СХЕМА, АЛГОРИТМ ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ МЕТИ САМООСВІТНЬОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


Як здобувати знання
1. Визнач мету роботи.
2. Що треба, щоб здійснити свою мету
3. З чого почати роботу?
4.Як продовжувати(алгоритм, засоби)?
5.Як закінчити?
6.Передбачений результат.

         Самостійно вміє вчитися той учень, який:

§        сам визначає мету діяльності, або розуміє і приймає ту, яку ставить учитель;
§        виявляє інтерес до навчання, докладає вольових зусиль;
§        організовує свою працю для досягнення результату;
§        добирає або знаходить потрібні знання, способи для розв’язання задачі;
§        виконує в певній послідовності сенсорні, розумові або практичні дії, прийоми операції;
§        усвідомлює свою діяльність і прагне її удосконалити;

§        володіє вміннями й навичками самоконтролю і самооцінки.