4 клас
Виховна година: Україна – єдина країна!
Мета: поглибити знання дітей
про Україну, її історію, культуру, формувати в учнів поняття «єдність»,
«цілісність»; розвивати мовлення дітей, їх кругозір; виховувати любов до рідної
країни та почуття поваги до неї.
Обладнання: аудіо записи пісень
Т.Петриненка «Україна», Н. Бучинської «Мова єднання», фізична карта України,
стрічки синьо-жовтого кольору, стікери у вигляді промінців, стікери у вигляді
серця, вислови відомих людей про Україну, картки з прислів’ями, плакат «Абетка
міст України»
Перебіг уроку
І.. Привітання з учнями
Благослови
нас, добрий Боже,
Благослови,
Пречиста Мати,
Хай Ваша ласка нам
поможе
Щасливо рік
шкільний почати!
– Доброго дня, любі
школярі! Щиро вітаю Вас з Днем знань – справжнім
всенародним святом мудрості, доброти і людяності. Цей день завжди особливо
урочистий і хвилюючий, адже саме з нього починається незвіданий, цікавий і,
водночас, нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень. Бажаю усім у цьому навчальному році підкорити нові вершини
знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети. Традиційно, обов’язковою умовою свята Першого вересня
є перший урок. Якою ж буде тема уроку, спробуйте
здогадатись самостійно.
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Створення
проблемної ситуації.
1. Слово вчителя. Послухайте уривок аудіозапису відомого українського співака, і ви одразу здогадаєтесь, про що йтиме мова на першому уроці. (Звучить пісня Тараса Петриненка
«Україна»)
– Про що йде мова у пісні?
– Так, дійсно, ми
поговоримо про нашу рідну Батьківщину – Україну.
ІІІ. Основний зміст роботи
Україно моя,
Україно!
Ти для мене святиня
свята.
Неподільна,
чарівна, єдина.
Дідівська й
батьківська земля.
– Тема нашого уроку: «Україна- єдина
країна»
2. Вправа
«Мікрофон»
– Як ви
гадаєте, чому саме так звучить тема першого уроку? (Діти висловлюють свої
думки)
У зв’язку з
останніми подіями в країні, всі жителі нашої держави молять Бога про мир,
спокій та єдність і цілісність України.
3. Асоціативний
кущ «Україна»
– А чим для Вас є
Україна? Давайте разом засвітимо Сонце любові, тепла і надії на краще життя, а
всередині нашої сонячної системи поставимо таке близьке всім слово – Україна
Рідна
земля
Батьківщина
батьки
Українська
пісня Україна Звичаї
Державна
мова
традиції
працьовитий народ .
А й справді,
Україна – це рідна мова, якою мама співала колискову, бабуся розповідала казки,
передаючи одвічну народну мудрість. Кожна людина з теплотою згадує свій дім, це
місце, де вона народилася, де пройшло її дитинство. Це її маленька батьківщина,
затишне родинне вогнище. Коли скласти маленькі батьківщини кожного з нас, вийде
наша велика Батьківщина – Україна.
4. Хвилинка –
цікавинка. Рубрика «Це цікаво!!!»
За формою державного устрою Україна є унітарною державою
Робота з лексикою: унітарна - об’єднана,єдина,
яка становить собою єдине ціле.
Отже, Україна є такою, в якій відсутні
територіальні одиниці, які б мали політичний суверенітет або самостійність. Важливо, що територіальні одиниці в унітарній державі
можуть користуватися соціальним, культурним, економічним, мовним, але не
політичним суверенітетом.
Україні як
унітарній державі властиві такі ознаки: єдина загальнодержавна система органів
влади; єдине законодавство; єдине громадянство; єдина система
судових, правоохоронних, контрольно-наглядових та інших органів; єдина грошова
система тощо.
– Яке ключове слово
містять всі ознаки України, як унітарної держави?
– Єдина. Наша Україна – Єдина країна.
5. «Абетка міст України»
– А чи знаєте Ви,
територіальний склад України?
– Україна складається
з 24 областей. З безлічі міст та сіл. Зараз побачимо, як добре Ви знаєте
населені пункти України. Пропоную гру «Абетка міст України»
А –
Артемівськ О – Одеса
Б –
Бердянськ П – Почаїв
В –
Волинь
Р – Рівне
Г
–
Горлівка
С – Стороживе
Д
– Дніпропетровськ Т – Тернопіль
Е
– Енергодар У – Ужгород
Є –
Євпаторія Ф – Фастів
Ж –
Житомир Х – Хотин
З
– Запоріжжя Ц – Цюрупинськ
І
– Івано-Франківськ Ч – Чернівці
К
– Київ Ш – Шепетівка
Л
– Львів Щ – Щастя
М – Миколаїв Ю – Южноукраїнськ
Н
– Новоселиця
Я – Яремче
У нашій абетці зібрані великі міста та маленькі містечка, ви
називали їх , не задумуючись, де вони
знаходяться на сході чи на заході, на півночі чи півдні. Адже, незалежно від місця розташування всі ці населені пункти є
частинкою нашого спільного дому – нашої України. І ніхто немає права зазіхати
на нашу єдність та цілісність.
ІУ.Закріплення знань формування умінь і
навичок.
1. Виконання практичного завдання “Обійми
Україну теплом своїх долонь”
–
А зараз кожен учень отримає кольорову
долоньку та стікер у вигляді серця, на якому слід написати, за що ви любите
нашу країну,
і
ми все це розмістимо навколо ось такого схематичного зображення
території України ( тобто карти) , щоб наша Батьківщина була
захищена любов’ю, теплом наших долонь. Цю карту ми повісимо у
класі й будемо завжди пам’ятати, що ми є громадяни своєї
милої України. Ми її сини і доньки , а тому ми все робитимемо для того,
щоб Вітчизна наша процвітала, була могутньою державою. А ви , діти, будете
старанно вчитись на благо своєї Вітчизни.
2.
Стрічка єднання «Якою я бачу свою Україну в майбутньому»
Під аудіо запис пісні «Мова єднання» діти утворюють ланцюжок з синьо-жовтих
стрічок і озвучують, якою вони бачать Україну через кілька років.
У. Підсумок уроку
Діти слухають аудіозапис « Молитва за Україну» і передають по колу запалену свічку)
Боже великий,
єдиний,
Нам Україну храни,
Волі і світу
промінням
Ти її осіни.
Світлом науки і
знання
Нас, дітей,
просвіти,
В чистій любові до
краю,
Ти нас, Боже,
зрости.
Молимось, Боже
єдиний,
Нам Україну храни,
Всі свої
ласки-щедроти
Ти на люд наш
зверни.
Дай йому волю, дай
йому долю,
Дай доброго світу,
Щастя дай, Боже,
народу
І многая, многая
літа.
(Діти передають
свічку по колу)
Комментариев нет:
Отправить комментарий