4 клас ок №
Тема уроку: Володимир Сосюра. «Як не любити той край…», Ліна Костенко. «Усе моє, все зветься Україна»
Мета: почати ознайомлення учнів з
новим розділом; удосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних
творів; вчити виділяти головне, аналізувати, висловлювати свої міркування,
інтонацією передавати настрій твору; розвивати зв’язне мовлення, вміння бачити
та відчувати красу поетичного слова; виховувати любов до Батьківщини.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Обладнання уроку: портрети В.М.Сосюри, Ліни Костенко, підручник, аудіо
запис поезії «Усе моє, що зветься Україна», на дошці епіграф (акровірш –загадка
М.Чернявського
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де
не спитай,
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині край.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини. М. Чернявський
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Доброго ранку!
Мовим за звичаєм.
Доброго ранку!
Всім ми вам зичимо.
Миру і злагоди
Нашій родині.
(Діти повертаються один до
одного, дарують усмішки і сідають).
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ.
— Сьогодні ми починаємо
вивчати новий розділ. Відкрийте підручники, с. Прочитайте назву розділу
. — З творами яких авторів ми ознайомимося в цьому
розділі? — Хто із цих авторів вам відомий?
— Чого навчимося?
— Що нового дізнаємося?
— А що об’єднує твори цього
розділу ви дізнаєтесь, коли виразно прочитаєте
акровірш М.Чернявського. Молодці, діти. Вивчаючи новий розділ, ми будемо
говорити про рідний край, проУкраїну.
ІІІ. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
- Що для вас означає слово
«Україна». Які асоціації і уявлення викликає у вас слово Батьківщина?
(рідний край, селище Октябрське, дорога і мила Вітчизна,
земля, де ми народилися, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову
пісню, рідну мову, відчули любов і ласку, батьківська хата, школа,)
Учитель: Так, діти. Україна — це наша найдорожча у світі
Батьківщина. Їй присвячують свої вірші українські письменники.Один з них Володимир
Миколайович Сосюра.
2. Розповідь про В.Сосюру. Володимир Миколайович
Сосюра – відомий український письменник, лауреат державної премії імені
Т.Г.Шевченка, наш земляк, він народився в Дебальцево Донецької області. Писав
вірші про Україну про рідний край.
3. Робота над віршем В.Сосюри «Як не любить той
край…»:
1) Виразне читання вірша вчителем. Діти,
закрийте очі і уявіть картини, які змалоьовує
поет)
2) слухання вірша:
-
Чи сподобався Вам вірш? Який край
змальовує поет? (вірш мені сподобався, тому що поет змальовує
рідний край, край, де людина
народилася, вперше почала ходити ,
зростати, любуватися красою рідної природи.
3) Читання вірша учнями самостійно
4)
Робота над змістом вірша:
- Що автор підкреслює у вірші? Автор
підкреслює, що світ, який оточує людину, прекрасний. Про це він пише так:
«Солодкий дивний світ, що ми звемо життям»
- З якими почуттями потрібно його читати?
(вірш потрібно читати з почуттям гордості за свій край, тому що не можна не
любити край, де ти народився)
- Куди
ми мандруємо стежиною? ( Стежиною дитинства ми мандруємо по рідному краю)
- Як ви
вважаєте, поет запитує чи стверджує «Як не любить той край!»
( Я думаю, поет стверджує: «Як не любить
той край», бо він сам його любить)
5) Робота над виразним читанням вірша .
Пригадайте основні засоби виразного читання.
(на партах алгоритми виразного читання)
1. Інтонація вірша (розповідна, перелічувальна, спокійна, із
замилуванням)
2. Темп - це швидкість читання. Наприклад, уповільнений темп
3. Паузи (зупинки). Паузи бувають довгі, середні,
короткі.
4. Логічний наголос (виділення
голосом важливого слова у реченні)
Робота в парах. Підготовка до виразного читання
вірша.
- Скільки речень у вірші?
- Які ці речення за метою
висловлювання?
- З якою інтонацією, у якому темпі будете читати вірш?
- Які слова слід виділити голосом?
3) Виразне читання вірша учнями.
- Які почуття передає поет у вірші?
- Чим він захоплюється?
- Яким
він описує людське життя? З чим його порівнює
4. Фізкультхвилинка
5. Робота над віршем Ліни Костенко «Усе моє, все зветься Україна...»
1)
Слово вчителя. Видатна поетеса, наша сучасниця Ліна Костенко оспівує красу
рідного краю так сильно і натхненно, що її слова хочеться запам’ятати.
2) Виразне читання вірша вчителем або аудіозапис.
3) Робота в парах. Словникова робота. Читання учнями
тлумачення слів.
Сліпну від краси – все таке гарне, як сонце, що аж очі закриваються
Не тямлю – не розумію
Незрадливий – вірний, не здатний на
зраду
Спинись і з Богом говори – краса вічна,
як Бог
Нетліннна - вічна
Усе як є – усе, що є на землі (дороги,
явори…)
Усе моє
- все, що зветься Україна
Краса висока і нетлінна (вічна)
4) Гра «Бджілки». Самостійне
напівголосне читання вірша учнями
- З якою інтонацією, в якому темпі будете читати вірш?
- Де зробите
найбільшу паузу?
- Які слова прочитаєте з більшою силою голосу?
5) Виразне читання вірша учнями.
6) Бліц-опитування:
-
З яким почуттям
поетеса пише про красу рідної землі?
- Які почуття охоплюють поетесу при згадці про
рідну Україну?
-
Що постає в її уяві?
-
Якою є ця краса?
- Як ви розумієте останній рядок вірша?
- Як
поетеса ставиться до своєї рідної землі?
- Якими словами вона виражає почуття любові до рідного краю?
- Цей вірш ніби малює у нашій уяві дивовижні картини природи батьківського краю, що ви уявили, слухаючи його?
- Якими словами вона виражає почуття любові до рідного краю?
- Цей вірш ніби малює у нашій уяві дивовижні картини природи батьківського краю, що ви уявили, слухаючи його?
7) Гра «Добери риму». Краси — ...
(ліси). Диво — ... (незрадливо). Явори — ... (говори). Україна — ...
(нетлінна).
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ : Вивчити
напам’ять вірш, що сподобався (с. 60–62).
V. ПІДСУМОК УРОКУ
Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
Що було найцікавішим?
З яким настроєм завершуєте урок?
Отже, ви на уроці висловлювали
свої почуття, використовували багатства нашої мови. Бажаю, щоб ваші душі були
відкриті для добра і любові, бо саме вам творити майбутнє нашої Вітчизни.
А тепер подаруйте своїй Україні тепло своїх сердець
Під мелодію пісні учні прикріплюють на карту України зображення долоньок
і сердець.
Комментариев нет:
Отправить комментарий